Aktivní cvičení

 

Aktivní rehabilitační cvičení je velice důležitá součást rekonvalescence po operacích kloubů a páteře a pro posilování svalstva. Nejdůležitější funkcí aktivního cvičení je zvýšení pohyblivosti a zpevnění svalů. Po operacích páteře, při dysplaziích kloubů, luxaci čéšky nebo poúrazové rekonvalescenci je vhodné využít gymnastické míče a balanční půlmíče a podložky. Hluboko uložené svalstvo, které je důležité pro obnovu pohybu po zákroku posilujeme pomocí mikropohybů při balancování. Gymnastické míče jsou využívány i pro další techniky, které podporují posílení svalstva a obnovení a zvýšení rozsahu pohybu. 
 
Cvičením na míči pes posiluje specifické svaly, které běžným pohybem příliš posílit neumíme. Jsou to především jemné svaly kolem kostry, které pomáhají stabilizovat klouby a vazy, svaly okolo páteře, které napomáhají celkovému zpevnění těla a také svaly v psích tlapkách, které zpevňují zánártní a záprstní kůstky. 
Cvičení na míčích se doporučuje psům bez zátěže, ale i psům, kteří mají vysoké zatížení v některém ze sportů, protože cvičení pomáhá zvyšovat celkovou fyzickou kondici, koncentraci a upevňuje vztah mezi majitelem a psem.